Субота
04.05.2024
10:36
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Рибництво,література по рибоведенні,статті
Головна Реєстрація Вхід
»
Меню сайту

Вхід на сайт

Пошук по сайту

Календар
«  Квітень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Головна » 2010 » Квітень » 11 » Масовій загибелі риби можна було запобігти
Масовій загибелі риби можна було запобігти
17:41
Масовій загибелі риби можна було запобігти
Застосування Закарпатського природного цеоліту

 

 Так уже склалося, що по ряду об’єктивних і суб’єктивних причин, редакція журналу «Агросвіт України» протягом двох останніх років виконувала деякі функції Державного комітету рибного господарства України. 

Тому не дивно, що з усіма своїми бідами рибники зверталися не до Державного комітету рибного господарства, а до редакції.

В якісь мірі зима 2010 року нагадувала поле брані. Тривожні дзвінки з усіх регіонів України надходили до редакції майже щодня. В багатьох рибних господарствах відбувся зимовий замор риби, який не складно було попередити.

Головні причини замору:

- не своєчасне наповнення водою водойм до проектної позначки на зимовий період;

- низький рівень розчиненого кисню в воді;

- низький показник pH;

- висока кислотність води.

Звичайно, проблем в рибництві безліч. Багато з них мають вирішуватися на державному рівні: в стінах Верховної Ради, Уряду, Міністерства аграрної політики, Державного комітету рибного господарства України та іншими структурами влади. Але за питання якості води в ставках і створення умов для благополучної зимівлі риби несуть відповідальність тільки орендарі водойм.

Глобальне потепління на нашій Планеті призводить до того, що з кожним роком зменшуються не тільки притоки в річках, а і подекуди зникає вода в криницях. Наявність свердловин для поповнення ставків чистою водою до проектної позначки до появи криги становиться нагальною потребою для багатьох регіонів України.

З появою суцільної криги слід було застосовувати компресори мембранного типу для подачі розпиленого повітря в воду, не дочікуючись зниження розчиненого кисню в водоймі до критичної позначки.

Як показує досвід, для зменшення кислотності води та підвищення pH варто протягом літа, а посилено у вересні і жовтні застосовувати не вапнування водойм негашеним вапном, а Закарпатський природний цеоліт. На відміну від вапна цеоліт не тільки балансує до норми рівень pH і кислотність, а і покращує якість води. При бажанні за допомогою цеоліту можна довести якість звичайної ставкової води до рівня питної джерельної. Саме застосування цеоліту дає змогу вирощувати органічну (екологічно чисту) рибу з відмінними смаковими якостями.

В журналі № 3-4 – 2009, стор. 32 надавалась розширена інформація по застосуванню Закарпатського природного цеоліту в рибному господарстві. Згідно українських і зарубіжних досліджень надавалась рекомендація оптимального дозування цеоліту – 500 кг на гектар водного дзеркала.

Подальші дослідження показали, що кількість цеоліту можна зменшити в 10-15 разів, якщо його використовувати в своєрідних фільтрах, в які подається вода зі свердловин та на водопритоках. В якості примітивних фільтрів можна використати ящики, обшивка яких виконана із решітки 4×4 мм. В ці ящики-фільтри засипається цеоліт (фракція 3-5 мм). Розмір ящиків залежить від водопритоку, тобто від кількості кубів води, що проходить через фільтр. На природних водопритоках бажано встановлювати додаткові решітки, щоб виключити попадання в фільтр водоростей. В випадку їх попадання бажано періодично, по мірі необхідності, проводити промивку цеоліту чистою водою. Поповнення фільтрів цеолітом проводиться по мірі їх вимивання.

Цеоліт (фракція 1-3 мм) застосовується розкиданням по відкритому дзеркалі води в місцях постійного годування риби, де ложе водойми чисте і тверде з розрахунку 500 кг на 1 га площі годівлі. Застосовувати цеоліт на замулених місцях водойми не бажано (користі не буде).

Якщо в літні місяці спостерігалось суттєве зниження якості води (падіння рН і збільшення кислотності, розвиток анаеробних бактерій) то варто в місцях годування риби застосувати цеоліт (фракція 0,1-1 мм) з розрахунку 300 кг на 1 га площі годівлі риби.

Загальна кількість витрати цеоліту визначається відповідно до результатів лабораторних аналізів води. При неможливості зробити лабораторні аналізи, якість води визначають візуально по запаху, смаку та прозорості води. Вода має мати показники лісового озера. До речі, кожен рибник має засвоїти, що не товщина криги впливає на зимовий замор риби, а якість води. Саме завдяки високій якості води риба в сибірських водоймах відчуває себе чудово навіть тоді, коли товщина криги сягає більше 1 м.

Окрім перерахованих причин зимового замору є і інші проблемні питання, які суттєво впливають на загальний стан водних мешканців. Найскладніша проблема в тому, що вода внутрішніх водойм за своїм хімічним та фізичним складом стоїть значно ближче до солоної морської води, чим до еталонної прісної. І тут знову у нагоді може стати Закарпатський природний цеоліт.

Не дивлячись на чималі наші зусилля, ще далеко не всі можливості цеоліту розкриті і досліджені. Ми маємо надію, що при підтримці «Київського міського центру розвитку рибного господарства» та нового керівництва Державного комітету рибного господарства України в 2010 році будуть розроблені рекомендації по застосуванню цеоліту в рибовозних цистернах і акваріумах з реалізації живої товарної риби.

Володимир Тарасюк


 
Переглядів: 1369 | Додав: Guerreros | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Архів записів

Друзі rubovodstvo

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Рейтинг@Mail.ru

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz