Неділя
28.04.2024
10:24
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Рибництво,література по рибоведенні,статті
Головна Реєстрація Вхід
Каталог статей »
Меню сайту

Вхід на сайт

Категорії розділу
Статті по рибоведенні [6]
Транспортування живої риби [0]
Посадка живої риби в водойму [0]
Основи товарознавства( всім рекомендую) [3]
Вирощування риби в басейнах [1]
Вирощування риби в УЗВ [1]
Створення рибної ферми [1]
Харчування риби [1]
Ставки [1]

Пошук по сайту

Головна » Статті » Статті по рибоведенні

Рибництво на теплих водах
При подальшому більш широкому розвитку ставкового рибництва та сучасний підхід до проектування і будівництва нових рибгоспів великий практичний інтерес представляє господарське використання водойм-охолоджувачів теплових електростанцій під вирощування риби. Створення садкові господарств на теплових водах не вимагає великих капітальних вкладень, відведення землі. У них можна вирощувати форель, пелядь, коропа і багатьох інших риб. Це абсолютно новий підхід до широкого розвитку ставкового рибництва, в якому закладено невичерпний резерв збільшення виробництва риби, особливо для центральних та північних районів країни, де вегетаційний період для нормативного живлення і росту риби становить 2-3 міс на рік. За цей час у більшості господарств двухлетки коропа не досягають стандартної маси. Наша країна має величезні ресурсами теплих вод, як технічних (охолоджувачі ГРЕС), так і природних, які можуть стати надійною базою для швидкого та ефективного розвитку ставкового рибництва. 

Біологічне середовище, що створюється у водоймах-охолоджувачах теплових електростанцій, забезпечує сприятливі умови для життєдіяльності коропа - основного виду-риби ставкового рибництва. Він інтенсивно харчується при температурі води від 20 до 29 °. При цьому вживається коропом їжа добре засвоюється і забезпечує йому найбільший темп росту. Різке зниження температури води у ставках уповільнює активність харчування коропа і зупиняє її зростання. Таким чином, чим тривалішою буде знаходитися короп у воді з оптимально допустимою температурою для його живлення і зростання, тим більше можна отримати товарного приросту риби, використовуючи найменші виробничі потужності. Позитивні результати вирощування коропа на невеликих площах при високій щільності посадки з використанням теплих вод вперше отримані в Японії. Успішно ведуться роботи в цьому напрямку і в інших країнах. Японський рибовод Танака в 1954 р. з двох кошів загальною площею 62 м2 отримав більше 8,5 т товарної риби. У наступні роки в Японії отримана ще більша продуктивність риби - 167-205 кг/м2. На фермі Танака застосовувалися садки невеликих розмірів, переважно трикутної форми. Встановлювалися вони на берегах швидкоплинних струмків. Стіни їх бетоновані, дно земляне, глибина-1,6-2,0 м. Водообмін в садках самопливний, дуже інтенсивний. Повна заміна води в садках на фермі Танака відбувалася менш ніж за 4 хв. Як рибопосадкового матеріалу застосовувався однорічний короп масою 85-100 р.

Годували риб сумішшю олігахет, хирономид, мізіт, молюсків, лялечок шовковичного шовкопряда, соєвої макухи, плющеного ячменю, рисових висівок і т. д. згодовували також сушену рибу, кров птахів і тварин, відходи виробництва соєвого сиру та різноманітні овочі. Основним кормом з'явилися свіжі або сушені лялечки тутового шовкопряда. Використовувалася 50-100%-ная рибне борошно, яку згодовували у вигляді гранул. Рибу в садках годували через 1,5-2 ч. Близько 10% кормосуміші становили тварини корми (ракоподібні, черв'яки та ін), що видобуваються в сусідніх водоймах. Головною умовою успішного росту коропа в Японії є максимальне забезпечення її тваринними білками, нестача яких призводить до кондиційним порушень і навіть загибелі риб. Основне значення при годуванні риби японці надають вітаміну Н (біотину). Вегетаційний період вирощування риби триває майже рік. Карпов містять в садках до досягнення ними маси 600-1200 р. Останнім часом Садковий метод вирощування риби в теплих водах із застосуванням штучних кормів активно впроваджується рибоводами соціалістичних країн.

У Німеччині, наприклад, теплі води широко застосовуються для заводського отримання личинок, змісту виробників, підрощування молоді коропа і рослиноїдних риб, вирощування сеголетков і садивного матеріалу. З 1982 р. почали застосовувати для підрощування молоді коропа підвісні силосні ємності, в яких висота стовпа води більше його діаметра. Корисний об'єм таких ємностей становить 1,1 м3, діаметр - 1,3 м, висота кожуха - 0,64 м, висота конуса - 0,84 м. На дні ємності знаходиться конус з відстійником (з затиском), куди скидаються залишки їжі і екскременти. У Німеччині використовують теплу воду і для підрощування личинок рослиноїдних риб. Для цього застосовують пластикові або бетонні лотки, а також басейни, де оптимальна температура води становить 24-28 °, проточність 40-80 л / хв, щільність посадки 100 тис. шт/м3. Годування проводять 6 - 10 разів на день. В цей час молодь повинна бути оточена кормом, що знаходяться в підвішеному стані. У рибгоспах Німеччини при вирощуванні в теплих водах відзначений гарне зростання вугра, райдужної форелі, бестера. Так, при вирощуванні бестсра в лотках при щільності посадки 10-20 тис. шт/м3 і годуванні живим планктоном, а потім сумішшю його з вологим кормом (1:1) до кінця календарного року молодь досягає маси 100 г, а в однорічному віці 245 р.

У ПНР хороші результати отримані при витримуванні виробників і підрощування личинок коропа в ставках з плівковим покриттям, вода в яких обігрівається калориферами, сонячними променями або трубами водяного опалення. У цих умовах при щільності посадки личинок 25-100 тис. шт / ма та використанні штучних кормів можна отримувати життєстійким молодь масою до 100 мг при виході 72,5-91%, а виживання вирощених від неї сеголетков складає 69 - 89%. У тепловодних господарствах отримують ранню молодь райдужної форелі. Вважають, що використання скидних вод дозволить отримати в господарстві 4-5 млн. шт. ранньої молоді райдужної форелі, тобто така кількість посадкового матеріалу, яке забезпечить виробництво 40-50% планованого кількості товарної риби. Молодь райдужної форелі подращівают і в басейнах з регульованою температурою води. Досвід показує, що при вирощуванні молоді райдужної форелі в садках на скидних водах електростанцій досягається швидке зростання риб, висока виживаність і прискорюється весь виробничий цикл.

У ПНР проводяться досліди по використанню теплих скидних вод електростанцій температурою 20-31,5 ° для Садковий вирощування сома. За 88 днів середня маса годовіков сома збільшується з 178 до 587,5 м. Кормовий коефіцієнт при годуванні відходами рибообробки був досить високим (в середньому 5,58). У рибоводних господарствах ВНР теплі води в основному використовують для отримання та підрощування молоді риб. У тепловодне господарство ТЕХАГ, що забезпечує на 35 - 40% потреби країни в посадковому матеріалі, для зариблення ставкових господарств і природних водоймищ тепла вода електростанції надходить у ставки і інкубаційний цех по трубопроводах, прокладених під землею. Щорічне виробництво личинок коропа становить 300 млн. шт., Рослиноїдних - 100 млн. шт., Щуки - 400 тис. шт., Сеголетков судака розміром 4-5 см - більше 1 млн. шт., Личинок жереха - 1 - 1,5 млн. шт. У НРБ перші досліди з вирощування молоді коропа з використанням теплих вод почали проводити в 1973 р. Отримані результати дозволили вченим Болгарії розробити біотехніки вирощування риби в садках, установлених у водоймі-охолоджувачі. У 1977 р. було отримано 198 т столового коропа, а в 1979 р. - 549 т. При годуванні 6-10 разів на день гранульованими кормами і раціоні 2,5-5% від маси тіла кормової коефіцієнт склав 2,3-2, 4. Найкраще споживання корму коропом відзначено при температурі води 22-27 °. В останні роки в НРБ проводять роботи по Садковий вирощування канального сома.

У ЧССР сконструйована установка для підрощування личинок коропа і інших риб, що складається з 24 акваріумів розміром 250X250X400 мм, температура води в яких підтримується за допомогою електрообігрівача. Подращивание личинок в такій установці протягом 40 днів при температурі 25 Е дало гарні результати. У нашій країні досвід Садковий вирощування коропа на штучних кормах вперше був проведений в 1963 р. науковими співробітниками ВНДІ ставкового рибного господарства (нині ВНПО з рибництва) у м. Електрогорськ Московської обла * сти на базі відпрацьованих теплих вод ГРЕС. Потім в кінці 60-х років на цій базі з 1 м2 сітчастого садка отримали до 150-200 кг товарного коропа. Це в сотні разів більше, ніж у звичайних ставкових господарствах. Дані дослідження показали, що біологічне середовище, що створюється у водоймах-охолоджувачах при теплових електростанціях, сприятлива для ставкового рибництва. У Білорусії дослідно-виробниче вирощування товарної риби в теплій воді було розпочато в 1968 р. на базі Березівської ДРЕС в Брестській області. Електростанція оборотна, ставок-охолоджувач - озеро «Біле» площею 492 га. У скидному каналі, швидкість течії соди в якому сягала 50 см / с, було встановлено 87 металевих кошів загальною площею 611 м2. Навесні в них посадили 130,7 тис годовіков коропа середньою масою 29,6 г з розрахунку 130 - 320 шт/м2.

За поведінкою риби та її зростанням було встановлено повсякденне спостереження. Особливо ретельно контролювали температурний і гідрохімічний режим води. Проби на вимірювання температурного режиму води в каналі брали три рази на день: о 7, 13 і 19 ч. Незважаючи на високу температуру води в каналі, вміст кисню у воді було достатнім для нормальної життєдіяльності коропів у період їх вирощування (не нижче 5,4 мг / л завдяки посиленій проточності води в каналі). Таким чином, температурний і гідрохімічний режим води в каналі в місці установки кошів повністю відповідав рибницьким вимогам. Посаджена в садки риба в основному благополучно перенесла первинну стадію акліматизації, маса її почала збільшуватися. Максимальна среднештучная маса коропа до кінця досвіду становила 1200 г, мінімальна - 275 г, середня - 413,6 р. Загалом було вирощено 347,6 ц риби, або по 56 кг/м2, з яких 81% становило великий короп, масою 450 г і більше, і 19% - середній, масою від 275 до 450 г. У процесі вирощування риби в садках можна розрізнити три періоди: спочатку темп росту риб щодо уповільнений, потім інтенсивний і після цього знову уповільнений. При Садковий вирощуванні риби на теплих водах велике значення має якість рибопосадкового матеріалу і терміни зариблення кошів. Тому для отримання високих результатів необхідно при зарибленні кошів використовувати високоякісний життєстійка рибопосадковий матеріал. Ослаблені годовікі коропа після зимівлі, потрапляючи в нове середовище, болісно її переносять і довго не акліматизуються на новому місці.

Найбільш сприятливий період для інтенсивного годування і зростання риби відзначений у липні-серпні при середній температурі 28,3 ° з коливаннями в окремі декади від 26,8 до 30 °. Среднештучний приріст маси коропа склав 340 г, або 88,6% до среднештучному приросту за весь період вирощування риби. На наш погляд, садки з теплою водою слід зарибнювати в той час, коли температура води у ставках, де знаходяться сеголетки (однорічні), наблизиться до температури води в садках. Для підтвердження наших припущень на білоруському Садковий господарстві були проведені досліди в двох варіантах. За першим варіантом в кінці серпня і початку вересня сітчасті металеві садки були повторно зариблени коропом, який залишився після весняного зариблення в зимувальних ставку. Карп за цей час зміцнів, підріс і важив в середньому 68 г. Перевозили його на ту ж відстань, що й навесні. Всього було перевезено і посаджено в садки 42 тис. шт. при щільності посадки 150-210 шт/м2. Температура води в ставку в період зариблення була 19 °, в садках - 26 °. Відходу риби при транспортуванні та вирощуванні в садках не відзначено. Карпо швидко акліматизувався і відразу став приймати корм.

За другим варіантом досвіду в один з земляних ставків з теплою водою, яка надходила з скидного каналу, на початку серпня посадили 30 тис. сеголетков коропа, з них 25 тис. середньою масою 1,5 г та 5 тис. середньою масою 11,2 г. Температура води у ставках, де вони жили і куди їх перевезли, коливалася від 5 до 6 °. Сеголетки коропа теж добре перенесли транспортування і не загинули в період вирощування. Уже через місяць більш дрібні досягли середньої маси 66,8 г, більші-118 р. Таким чином, ми прийшли до висновку, що для вирощування товарної риби в сітчастих металевих садках в промисловому масштабі доцільно організувати спеціальне подращивание сеголетков коропа до пересадки їх в садки в умовах, за температурним і гідрохімічного режиму води близьких до умов Садковий методу вирощування риби. Враховуючи, що вегетаційний період з оптимальними тим-температуру для активного розвитку коропа в умовах Білорусії становить 2-3 міс, використання відпрацьованих теплих вод ГРЕС для збільшення виробництва ставкової риби має неоціненне значення. Перевага нового методу вирощування риби полягає в тому, що. Він значно подовжує терміни її харчування та зростання по відношенню до термінів в звичайних ставках.

У Білорусії вже діють два нових повносистемне садкові товарних рибоводних господарства промислового типу
(Білоозерську та Новолукомльское), побудованих на базі теплих вод Березовської і Лукомльській ГРЕС. Вони мають у своєму складі інкубаційні цехи з підведенням гарячої води, оснащені сучасним технологічним і лабораторним обладнанням. Виробнича база дозволяє господарствам отримувати в заводських умовах ранню молодь риб і вирощувати її до товарних кондицій в більш сприятливих температурних умовах на відміну від звичайних ставкових господарств. Перед рибоводами республіки стоїть завдання швидше вивести ці господарства на проектну потужність. В даний час в країні організовано чимало рибоводних господарств, які використовують відпрацьовані теплі води енергетичних об'єктів і промислових підприємств. Вони працюють на високоіндустріальних основі, багато виробничих процесів тут механізовані. Темні зростання риби в таких господарствах вищий, ніж у звичайних ставкових. Концентрація риби на одиницю площі водойми, а також виробництво її на одного працівника досягають високих показників. Перспективним є використання водойм-охолоджувачів для нагулу рослиноїдних риб в літній період і форелі-в зимовий. Створення садкові господарств не вимагає великих капіталовкладень, матеріальних і трудових ресурсів. Вони найбільш прості по виготовленню, монтажу та експлуатації і в той же час швидко дають економічний ефект.

У передових господарствах країни з 1 м2 площі садка отримують по 100-130 кг товарного коропа в літній період і до 40 - 50 кг товарної форелі - в осінньо-зимовий. Це складає 1000-1300 т товарного коропа і 400-500 т товарної форелі з 1 га Садковий площі. А середня рибопродуктивність ставків у звичайних коропових господарствах складає в цілому по країні не набагато більше 10 ц / га. Хороших результатів у садкові господарствах можна домогтися завдяки збільшенню щільності посадки годовіков коропа на одиницю виробничої площі (200-250 шт/м1 риби масою 40-50 г), а також застосуванням інтенсивного багаторазового годування риб високобілковими кормами. Використання водойм-охолоджувачів теплоелектростанцій, температура води в яких на 8-12 ° вище, ніж у звичайних водоймах, дозволяє вирощувати великий посадковий матеріал і товарну рибу у значно коротші терміни, ніж в ставкових господарствах, особливо це стосується рослинним рибам.

При оптимальній температурі води протягом усього року можна багаторазово вирощувати товарну рибу на власному посадковому матеріалі. Переваги нового методу в наявності. На перспективу має плануватися будівництво рибгоспів нового типу з рибопродуктивність 50 ц / га і більше, заснованих, як і в тваринництві, на принципі «стійлового» вирощування риби. Новий метод полягає в посиленому і багаторазовому годівлі риб спеціальними сумішами зі стимуляторами росту на невеликих площах з високими плотностями посадки при забезпеченні необхідного гідрохімічного та інших режимів для нормальної життєдіяльності риб.

Досвід передових садкові господарств показує, що садкові лінії бажано встановлювати в місцях, захищених від дії вітрів і хвиль. Для поліпшення гідрохімічного режиму риби відстань між дном водойми і дном кошів повинно бути не менше 1 м. При будівництві садкові комплексів і баз рекомендується використовувати конструкції з труб. Теплі води, що скидаються у водойми-охолоджувачі тепловими електростанціями та іншими природними джерелами, самі по собі є стимуляторами росту для тепловодних риб і особливо коропа, амура та товстолобика. Ті ж самі площі в зимовий час при зниженні температури води в садках можуть бути використані для вирощування форелі.

Читайте також:
Категорія: Статті по рибоведенні | Додав: Guerreros (08.02.2012)
Переглядів: 3046 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Друзі rubovodstvo

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Рейтинг@Mail.ru

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний хостинг uCoz